Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében háborús aktualitásokkal foglalkoztunk, többek között azzal, hogy hogyan sodródott a donyecki front az összeomlás szélére, és milyen problémákkal néz szembe az ukrán haderő a hadszíntéren. Vendégünk volt Huszák Dániel, a Portfolio Globál rovatának vezető elemzője. A második részben az olajpiacról volt szó, ugyanis a közel-keleti konfliktus erősen rángatja a Brent árát. Erről Mohos Kristófot, a Portfolio energiapiaci elemzőjét kérdeztük.
Kijev augusztusban indított nagyszabású hadműveletet az oroszországi Kurszk területe ellen, Moszkva mostanra jelentős erősítéseket telepített át a területre – írja az Ukrajinszka Pravda. Nem kizárt, hogy Ukrajna meglepetésszerű támadást fog végrehajtani Rosztov megye vagy Transznisztria ellen – idézi Andrej Kolesznyik orosz parlamenti képviselőt az MK.ru. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.
A hat ukrajnai frontszakasz közül háromról számolt be előretörésről vasárnap az orosz védelmi minisztérium. Az X-en (korábban Twitter) megjelent videófelvételek alapján saját repülőgépét lőtte ki az orosz légierő. Most az is kiderült, hogy Oroszország egyik csúcslopakodóját érte találat. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.
A roncsokról készült friss felvételek alapján nagyon úgy tűnik, hogy az Ukrajna felett, baráti tűzben megsemmisített Szuhoj Szu-70-es lopakodó drón (UCAV) egy UMPB D-30SzN siklóbombát szállított
Oroszország az elmúlt két és fél év legnagyobb területszerzését érte el szeptember hónapban, összesen majdnem nettó 600 négyzetkilométert szereztek meg a háborús övezetben – derül ki a War Mapper friss elemzéséből. Az orosz katonák mind Ukrajnában, mind Oroszországon belül nettó területszerzők voltak.
Kiadta napi ukrajnai háborús hírszerzési jelentését a brit védelmi minisztérium. Ezúttal a Harkiv megyében folyó harcokról írtak.
Magyarországon (is) éles vitatéma, hogy vajon az ukrajnai háború két elavult harckocsija, a T-62-es és a Leopard 1-es közül melyik az, amelynek nagyobb haszna van a modern harctéren. A T-62-es támogatói általában a Leopard 1-es gyenge páncélvédettségével érvelnek, a Leopard 1-es támogatói pedig a német harckocsi modernebb elektronikájával, tűzvezetőjével és mobilitásával szokták felvenni a harcot ellenfeleikkel. A Red Effect, egy harckocsikkal foglalkozó Youtube-csatorna most igazságot tett a kérdésben: mindkét esetben megvan az alkalmazási terület, ahol egyik vagy másik mára igencsak elavult harcjármű jeleskedni tud.
A Rybar orosz háborús blog szerint az orosz haderő ellentámadást indított a Kurszki területen az egyik frontszakaszon.
24 órán belül négy ukrán települést is elfoglalt az orosz hadsereg, köztük egy kisebb méretű várost. 2022 óta nem volt példa arra, hogy ilyen rövid idő alatt ennyi települést meghódítottak volna az orosz támadók Ukrajnában.
Moszkva addig biztosan nem fog tárgyalni Ukrajnával, amíg ellenséges csapatok tartózkodnak az Oroszországi Föderáció területén – jelentette ki Szergej Sojgu, az orosz nemzetbiztonsági tanács titkára.
Ma hajnalban több mint egytucat drónnal támadta meg Moszkva térségét az ukrán haderő, előzetes hírek szerint egy lakóházat evakuálni kellett, le kellett zárni három repteret és minimum egy ember meghalt – jelentik orosz és ukrán források.
Elsőként egy amerikai gyártmányú irányított légibombával, majd ezt követően HMARS rakéta-sorozatvetőkből indított GMLRS-rakétákkal támadta az ukrán haderő a Szejm fölött átvezető hidat, a támadást követően járhatatlanná vált az átkelő.
Volodimir Zelenszkij csütörtök esti videóüzenetében magyarázatot adott arra, miért volt szükség az elmúlt napokban látott jelentős kormányátalakításra. Az ukrán elnök elmondta, az a cél, hogy a kormányzati intézmények olyan aktívak legyenek, amennyire csak lehetséges, jóval aktívabbak, mint korábban. Eközben Olekszandr Szirkszkij, az ukrán haderő főparancsnoka a CNN-nek adott exkluzív interjújában elmondta, azért volt szükség az augusztus 6-án kezdődött kurszki offenzívára, mert Oroszország új támadást tervezett Ukrajna ellen Kurszk felől. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.
A háború elején teljesen elképzelhetetlen volt, hogy az ukrán haderő megtámadja Oroszországot és elfoglal egy egész várost a rivális állam területén, így nem meglepő, hogy sokan hatalmas sikerként ünnepelték azt, hogy az 5000-es lélekszámú Szudzsa augusztusban ukrán kézre került. Közben kevés szó esett arról, hogy az orosz hadsereg elfoglalt számos kistelepülés mellett egy 14 ezres kisvárost, Novohrodivkát és felvonultak a stratégiai fontosságú Pokrovszk térségében. Ha az ukrán hadvezetés nem tudja sürgősen stabilizálni a helyzetet a keleti fronton, egyértelműen kijelenthető lesz, hogy sokkal nagyobbat vesztettek Kurszk megtámadásával, mint az oroszok, nemcsak Donyeck megye kerülhet súlyos veszélybe, de Dnyipropetrovszk védelmére is fel kell készülnie az ukrán hadseregnek.
Egyre rosszabb a helyzet a Donbaszban, túl kevés a lőszer, a fegyver és a katona a megmaradt települések megvédéséhez. Az ukrán vezetés mentálisan már Dnyipropetrovszk régió védelmére készül – írja ezt ukrán katonákkal folytatott beszélgetésekre hivatkozva Julian Röpcke német újságíró.
Az ukrán vezérkar állítólag azt is vizsgálja, hogy baráti tűz okozhatta-e az ukrán F–16-os vadászgép hétfői lezuhanását. Egy ukrán parlamenti képviselő, Marjana Bezuhla szerint az ukrán légierő el akarja titkolni, hogy az ukrán légvédelem lőtte le tévedésből a gépet.
Kifogyhat a pénzből a Transznyeft, ezért leállít javítási és fejlesztési munkákat az orosz óriás.
Sheinbaum szerint együttműködésre kellene építeni.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
A számok magukért beszélnek.
Együtt sír, együtt nevet a kereskedő és a lakosság.
Tovább ömlik a pénz a fosszilis iparba.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.